Kinesiotaping

Kinesiotaping

Detailné informácie o poskytovanej službe s názornými ukážkami.

Kinesiotaping je moderná fyzioterapeutická metóda, ktorá sa používa ako podporná liečba pri akútnych alebo chronických problémoch pohybového aparátu a iného. Výrazne ovplyvňuje hojenie poraneného tkaniva, regeneráciu svalstva, čím umožňuje prinavrátiť jeho funkciu do optimálneho stavu, znižuje bolesť, redukuje opuchy a zápaly, znižuje svalovú únavu a to všetko pri zachovaní dostatočného rozsahu pohybu ošetrovanej časti pohybového aparátu. Liečebné účinky špeciálne upravených pások pôsobia na naše svalstvo, úpony, kĺby, fascie, kožu, krvný a lymfatický systém, receptory. Správne aplikovaná páska umožňuje v postihnutom mieste zvýšiť cirkuláciu krvi a lymfy, čo spôsobuje zvýšenie látkovej výmeny, následne ústup bolesti a urýchlenie liečenia. Tejpovanie je vhodné použiť v rehabilitácii na miesta kde nie je možné masážnymi technikami uľaviť od bolesti, dostatočne uvoľniť svalové partie, na ošetrenie takzvaných spúšťových bodov /trigger points/, alebo ako súčasť terapeutického komplexu. Vo fyzioterapii sa používa na zmenu zle zaužívaných stereotypov, čím dochádza k postupnej korekcii a k ich úplnému odstráneniu.

Využitie kionesiotapingu vo výkonnostnom i rekreačnom športe je široké. Dá sa použiť ako pri úraze tak aj v období rekonvalescencie i po ňom. Významne sa tým ovplyvňuje bolesť svalov, kĺbov, šliach, a väzov, čo následne zlepšuje funkciu a výkon. Navyše dávkovaná a cielená aktivita, tréning a svalová sila môžu viesť k liečebným procesom. Vďaka použitiu elastického materiálu môže fungovať podpora svalov bez obmedzenia pohybu, čo je výhodou oproti známemu imobilizujúcemu tejpovaniu pevným tejpom, kde navyše dochádza často k nežiaducim obmedzeniam krvnej cirkulácie. U zdravého športovca nemá význam robiť kinesiotaping v snahe zlepšiť jeho výkon, pretože elastický tejp vždy odoberá energiu. Jedinou výnimkou je aplikácia tejpu vo vytrvalostných športoch /futbal, beh, beh na lyžiach, cyklistika, plávanie, in-line korčule, veslovanie/. Vďaka tomuto tejpovaniu dochádza v priebehu pohybovej aktivity ku zmierneniu bolesti pri metabolizovaní bielkovín na energiu. Pôsobí aj ako prevencia proti zraneniam a proti dlhodobému preťažovaniu pohybového aparátu.

kinesiotapingV rámci týchto techník sa aplikujú elastické pásky rôznych farieb, ktorých váha a hrúbka je porovnateľná s ľudskou kožou, vďaka čomu môže tejp pôsobiť bez obmedzenia rozsahu pohybu. Pri použití kvalitného tejpu a správnej aplikácii vydrží 3 až 7 dní, keď neustále 24 hodín denne plní svoju funkciu aj pri bežnom nosení, sprchovaní, športovaní či spánku. Tejp prepúšťa vzduch a vlhkosť, čo umožňuje spôsob nanesenia vysoko hypoalergénneho akrylátového lepidla bez obsahu latexu. Lepidlo nie je nanesené na celej ploche tejpu, ale vo zvláštnych vlnovkách čo umožňuje lepšiu priedušnosť a zlepšuje mikrocirkuláciu krvi a lymfy pod tejpom. Priľnavosť zabezpečuje termosenzibilná vlastnosť lepidla. Aby tejpovanie vydržalo počas celej potrebnej doby, mal by byť splnený dokonalý kontakt medzi páskou a kožou. Pokožka by mala byť čistá, suchá a oholená.

Indikácie

Celkovo v športe v špeciálnych tvaroch dĺžkach a smeroch, bolesti chrbtice, akútne blokády chrbtice, bolesti a poranenia kĺbov a svalov, šliach a väzov, deformity kĺbov, kĺbové artrózy, defekty, pomliaždeniny, zlomeniny rebier, migrény, hučanie, pískanie v ušiach, periférne parézy nervov, bolesti nervus trigeminus , lymfatické opuchy, podpora tvorby mlieka pri kojení, zápal prsníka, čerstvé a koloidné jazvy, hematómy a spúšťové body, osteoporóza, dysfunkcie pohybového aparátu, aj dysfunkcia čeľuste, zápcha, inkontinencia, zápaly močového mechúra, menštruačné bolesti, zápaly maternice a vaječníkov.

Výber diagnóz

Tenisový lakeť, golfový lakeť, syndróm karpálneho tunela, artróza bedrového kĺbu, kolena, hallux valgus, bolesti patelly, syndróm zamrznutého ramena, nestabilné rameno, koleno, členok, rôzne dystrofie, polyneuropatia, bércové vredy, astma bronchiale, chybné držanie tela, u novorodencov – vrodené vývojové chyby.

kinesiotaping senicaKontraindikácie

Zhubné neliečiteľné nádorové ochorenia, akútne zápalové a horúčkovité stavy, hlboká žilová trombóza, povrchový zápal žíl, rozsiahle varixy, akútna alergická reakcia, ťažká neliečiteľná srdcová nedostatočnosť, niektoré choroby kože.

Účinok kinesiotapu

Mechanizmus pôsobenia tejpovacej pásky je založený na streči pásky, ktorá spôsobuje ťah kože v okolitých svaloch a tým dochádza k reflexnému ovplyvňovaniu nielen kože, ale aj svalov v okolí prilepenej pásky. Tejp dráždi cez kožu miesta v mozgu určené pre dané postihnuté miesto a ten opätovne vysiela do danej oblasti viac informácií pre kontrolu, nápravu a stabilizáciu. Tým, že tejp lepíme na povrch kože, tkanivo sa nariasi, vytvorí sa vrásnenie na základe ktorého sa otvoria predtým stlačené lymfatické cievy. Obnoví sa nielen lymfatický, ale aj krvný obeh. Prestáva tlak na receptory bolesti, ktorá rýchlo odchádza. Lymfodrenáž má relaxačný a regeneračný efekt.

Zdieľať na sociálnych sieťach

Ďalšie služby

Reflexná masáž chrbta

Reflexná masáž chodidla

Mäkké – Myofasciálne techniky